içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Vali Yazıcı: Meslek Liselerinin üretme ve geliştirme yönü öne çıkmalı

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında Serik Orhangazi Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Meslek Liselerinin Türkiye için taşıdığı öneme vurgu yapan Vali Yazıcı; “Meslek Liseleri’nde eğitim kalitesinin yükseltilmesi, Türkiye’nin geleceği için büyük bir yatırım olacaktır.” dedi.

Vali Yazıcı: Meslek Liselerinin üretme ve geliştirme yönü öne çıkmalı

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında Serik Orhangazi Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Meslek Liselerinin Türkiye için taşıdığı öneme vurgu yapan Vali Yazıcı; “Meslek Liseleri’nde eğitim kalitesinin yükseltilmesi, Türkiye’nin geleceği için büyük bir yatırım olacaktır.” dedi.
AHENK Projesi kapsamında Serik Orhangazi Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret eden Vali Yazıcı’ya Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ve ilçe protokolü eşlik etti.


Meslek Liselerimiz TÜBİTAK’tan Derece Alıyor
Vali Ersin Yazıcı, Serik Orhangazi Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK Elektrikli Araçlar Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki ödülünü alan öğrencileri tebrik etti. Danışman öğretmen Sedat Ünlü ve öğrenciler tarafından geliştirilen elektrikli araba hakkında takım kaptanı Serhat Büyükevren, Vali Yazıcı’ya bilgiler verdi. Serhat Büyükevren kendi atölyelerinde üretim yaptıklarını belirterek; “Aracımızı ürettikten sonra TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu elektrikli araç yarışmasına katılarak derece aldık. Elektrikli arabamızın en önemli özelliği az enerji yakan ve hızlı giden bir araba olmasıdır. Aracımız 60 dakika da 30-35 km hıza ulaşıyor. Bu sene daha da üstüne katarak, hızını arttırmayı düşünüyoruz. İnşallah bu sene şampiyonluk bizim olacak.” ifadelerini kullandı.
Meslek liselerinin üretme ve geliştirme yönünün öne çıkarılması gerektiğini vurgulayan Vali Yazıcı; “Biz bugün büyük bir başarı gördük. Meslek liseleri hakkında genel kanı Anadolu Lisesine puanı yetmeyenlerin geldiği kötü liseler olarak algılanıyor. Bu asla doğru değil, okulumuzun aldığı başarıyı görüyorsunuz. Bu büyük bir gururdur. Bunu normalleştirmeliyiz çünkü meslek lisesi öğrencileri zaten bu işleri öğrenip, uygulayıp, yapıyorlar. Daha da iyisini yapabilirler. Sevgili çocuklarım her biriniz ayrı bir cevhersiniz. Lütfen bunu unutmayın, hocalarınızın size ışık olmasına izin verin. İnanın daha da ileri gideceksiniz. Başarmanın hazzı sizi çok mutlu edecek.” dedi.


İnsanlara Sadece İnsan Oldukları İçin Değer Verin
Vali Ersin Yazıcı ve 70 öğrencinin katılımıyla sıcak bir sohbet havasında geçen etkinlikte, öğrenciler Vali Yazıcı’ya merak ettikleri soruları yönelttiler. İnsanlara sadece insan olduğu için saygı duyulmasının önemini vurgulayan Vali Yazıcı; “İnsanlara çeşitli sıfatlarından dolayı saygı duyarlar. Kimisine yüksek bir mevkide görev aldığı için, kimisine zengin olduğu için, kimisine de korkulduğu için saygı duyulur. Sizden rica ediyorum insana sadece insan olduğu için saygı duyun. Onu kıyafetleriyle yargılamayın, nasıl konuştuğuna, neler okuduğuna, insanlara nasıl davrandığına bakın. Sizi rahatsız eden konular olduğunda kavga ile sorunuzu halletmeyin. İnsana insan olduğu için saygı duyar, değer verirseniz gelecek bir nesli kurtarırsınız. İnsanların birbirine saygı duyması bir toplumu ayakta tutan en önemli konulardan biridir. Önce kendimize, sonrada karşımıza çıkan insanlara saygı duymayı öğrenmeliyiz.” şeklinde konuştu.


Meslek Liseleri Olmazsa Olmazımız
Öğrencilerle sohbetinin ardından Orhan Gazi Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri ile bir araya gelen Vali Ersin Yazıcı; “Öncelikle 2022 yılının hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. İnşallah bu yıl AHENK Projemiz ile eğitimimizdeki kaliteyi daha da arttırarak yolumuza devam edeceğiz. AHENK ile aksayan yönlerimizi tespit etmeye başladık. AHENK ile tüm Antalya’da herkesin dikkatini eğitime çekerek bu konuda bir farkındalık, oluşturmak istiyoruz. Aksayan kısımları harekete geçirerek özelliklede Meslek Liselerimizi yeniden harekete geçirmek istiyoruz. Meslek Liselerimiz bizim olmazsa olmazımız. Ben öğretmenlerime güveniyor ve inanıyorum. Bu proje başarıya ulaşacaksa sizlerin sayesinde olacak. İnşallah Antalya’mızda hep birlikte AHENK’i yakalayacağız.” dedi.


Mottomuz Okuyan Gençlik
Kampanyanın en önemli mottosunun okuyan bir gençlik inşa etmek olduğuna değinen Vali Yazıcı; “Bu kampanyayla öne çıkarmak istediğim okuyan bir toplum oluşturmak. Çocuklarımıza okuma bilinci kazandırmak. Maalesef okumayan bir toplumuz. Dünya okuma sıralamasında gerilerdeyiz. Edebiyat öğretmenlerimiz bu konudaki çalışmalarını biliyorum. Ama aynı özveriyi ve çabayı diğer öğretmenlerimizden de bekliyorum.” ifadelerini kullandı.


Değerler Eğitimini Çocuklarımıza Vermeliyiz
Bu çocuklar bizim, hepimizin çocukları. AHENK ile en önemsediğim konuların başında da değerler eğitimi geliyor. Bu çocuklarımız 13 yıl bizim tezgâhımızda yetişiyor. Bu yüzden bu gençlerimizin, çocuklarımızın değerler eğitimini almaları çok önemli. Hepimiz belli yaşa göre çocuklarımızın doktor veya mühendis olmasını istiyoruz. Ama belli yaştan sonra iyi bir insan, Anadolu tabiriyle adam gibi adam olmasını istiyoruz. Bu sebeple gençlerimizin kalbine insana sevgi ve saygıyı aşılamalıyız.” diye konuştu.


Öğretmenlerimize Sonsuz Güveniyorum
Serik Orhangazi Endüstri Meslek Lisesi ziyaretinin ardından, Serik İlçesi Okul Müdürleri Toplantısı’na katılan Vali Yazıcı; “AHENK Projemizde duymadığımız yeni hiçbir şey yok. Bu projede herkesin bildiği, bilip de yapmakta zorlandığı, geri kaldığımız durumlar ele alınıyor. Biz çalıştayımıza başlarken dedikki tüm önerileriniz Antalya Valiliğinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Kaymakamlığın ve Okul Müdürünün yetkileri arasında olsun. Önce hukuksal anlamda bizim yetkimizde olan işlerden yola çıktık. İkinci olarak bir iş yapmak için bütçe lazım dedik. Çalıştaya katılan 150’yi aşkın arkadaşımıza önerilerinin kamu imkânları, yani bizim bütçelerimiz ölçüsünde olmasını istedik. Son olarak da en önemlisi bir iş yapabilmek için tabi ki insan kaynağına ihtiyacımız var. Ondan yana hiçbir tereddütümüz yok. Ben öğretmenime güveniyorum. Tüm öğretmenlerimize sonsuz güveniyorum. Bu projeyi öğretmenlerimizle birlikte başarıya ulaştıracağız.” dedi.
Her bir öğrencinin vazgeçilemeyecek kadar kıymetli olduğuna değinen Vali Ersin Yazıcı; “Bu ülkenin her bir çocuğu bizim vazgeçilmezimiz. AHENK Projesi ucu acık bir proje. Buna herkesin katkı sunmasını istiyorum. Hepiniz bu projeye katkı sunabilirsiniz. En kıymetlimiz çocuklarımızı elbirliği ile ülkemizin geleceğine hazırlayalım. Öğretmenlerimiz olarak sizlerin büyük bir sorumluluğu var. Öğretmenlerimiz bizim için çok kıymetli. Sizlerin omuzlarındaki yükün farkındayız. Ama bu çocukların da ülkemizin de sizlere ihtiyacı var. Bu kapsamda projemize elbirliğiyle destek vererek, gençlerimizi iyi bir şekilde değerlerimizle eğitmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Tarih: 17-01-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum