içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Vali Yazıcı Abdal Musa Anma Etkinlikleri'ne katıldı

Vali Ersin Yazıcı, Elmalı’nın Tekke Mahallesinde 17’nci uluslararası 38’inci ulusal Abdal Musa Anma Etkinliklerine katıldı. Vali Yazıcı; “Bu topraklar, savaşarak kazanan kahramanlarımızla beraber, yüreklere ektikleri tohumlarla bu toprakların vatan kalmasını sağlayan Anadolu erenlerimizin eseridir.” dedi.

Vali Yazıcı  Abdal Musa Anma Etkinlikleri'ne katıldı

Vali Ersin Yazıcı, Elmalı’nın Tekke Mahallesinde 17’nci uluslararası 38’inci ulusal Abdal Musa Anma Etkinliklerine katıldı. Vali Yazıcı; “Bu topraklar, savaşarak kazanan kahramanlarımızla beraber, yüreklere ektikleri tohumlarla bu toprakların vatan kalmasını sağlayan Anadolu erenlerimizin eseridir.” dedi.
Antalya’nın Elmalı ilçesi, Elmalı Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Ersin Yazıcı, Milletvekilleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  Elmalı Kaymakamı Harun Kazez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İlçe Belediye Başkanları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler katıldı.
Vali Ersin Yazıcı, anma etkinlikleri öncesinde Abdal Musa Sultan Türbesini ziyaret ederek, dua etti.


Savaş Kazanmak Kadar Gönülleri Kazanmakta Önemlidir
Türk topraklarının sadece savaşarak değil yürek fetihleriyle de yurt kılındığını vurgulayan Vali Yazıcı; “Sevgili canlar, bugün ilim ve irfan yurdu, hikmet ocağı tarihi ve kültürel zenginliğin harmanlandığı Elmalı’dayız. Sultanlar şehri Elmalı’da bu toprakların gönül fethini gerçekleştiren gönül sultanlarımızdan biri olan Abdal Musa Sultanı Anma Programında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hepiniz güzel şehrimize, Elmalımıza, anma etkinliğimize hoş geldiniz. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklar, Ecdadımızın kahramanca mücadeleleriyle birlikte, yüzlerce gönül sultanımızın yürek fetihleriyle yurt kılındı. Tüm kahramanlarımızı ve gönül sultanlarımızı, rahmetle ve şükranla yâd ediyoruz. Ruhları şad olsun. Üzerinde yaşadığımız kutsal vatan topraklarını, yurt tutmak da yurt kılmak kadar önemlidir. Bir toprağı sadece savaş kazanarak sahiplenemezsiniz. Savaş kazanmak kadar, gönül kazanmak da gönülleri fethetmek de çok önemlidir. İşte Atalarımız bu topraklara gelirken, bu topraklara yerleşip yaşarken hedefleri sadece toprak kazanmak olmadı. Zaferle kazandıkları topraklarda, gönülleri de fethetmeyi unutmadı.” şeklinde konuştu.


Kültürümüze Sahip Çıkmazsak Tarihin Çıkmaz Sokaklarında Kayboluruz
Anadolu Erenlerinin hoşgörü ve tevazuyu yeşerttiklerini belirten Vali Yazıcı; “Ahmet Yeseviler, Hacı Bektaş-ı Veliler, Hacı Bayram Veliler, Sarı Saltık’lar, Sinan-ı Ümmiler, Kaygusuz Abdal’lar ve bugün manevi huzurunda bulunduğumuz Abdal Musa Sultan’da, Anadolu’da, yiğitliğin, aklın, inancın, sevginin simgesi olan, birlik ve beraberlik ateşiyle tutuşan, Türk düşünürlerinin başında gelenlerindendir. Abdal Musa Sultan’ın vefatının üzerinden, altı yüzyıllık bir süre geçmesine karşın, Anadolu insanının bu soylu Anadolu Eren'ine saygısı halen canlıdır. Bu büyük Anadolu Erenlerimiz, bu kutsal toprakların vatan kalması için, ahenk içinde kalpleri nakış nakış sevgiyle işlediler. Hoş görüyü ve tevazuyu yeşerttiler. Onlar Anadolu’da büyük bir medeniyet inşa ettiler. Bu topraklar, savaşarak kazanan kahramanlarımızla beraber, Yüreklere ektikleri tohumlarla bu toprakların vatan kalmasını Sağlayan Anadolu Erenlerimizin eseridir. Onların bize bıraktığı manevi mirasa sahip çıktığımız kadar bu topraklar bizimdir. Biz bunu yapmazsak, tarihimize, kültürümüze sahip çıkmazsak, bu topraklarda yaşayan değerlerimize sahip çıkmazsak tarihin çıkmaz sokaklarında kayboluruz.” dedi.


Rabbim Bizi Bizden Ayırmasın
Vali Yazıcı, kültürel zenginliklerin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaparak; “Hepimiz bu milletin evlatları, hepimiz bu toprakların çocukları olarak, nefes aldığımız bu toprakların ruhuna vakıf olacağız. Tarihi, dini ve kültürel hafızamıza sahip çıkacağız. Kültürel zenginliklerimizi yaşatacak ve gelecek nesillere aktaracağız. Rabbim bizi bizden ayırmasın. Birliğimiz, kardeşliğimiz, huzurumuz daim olsun. Bu duygu ve düşüncelerle; etkinliğin nice güzelliklerle birlikte birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirmesine vesile olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Tarih: 27-06-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum