içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

TEKNOFEST gençliği uzay vatana "Yerli ve milli" ürünlerle imzasını atacak

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 7. Türksat Model Uydu Yarışması ile genç nesil uzay vatana "yerli ve milli ürünlerle" imzasını atacak.

TEKNOFEST gençliği uzay vatana

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 7. Türksat Model Uydu Yarışması ile genç nesil uzay vatana "yerli ve milli ürünlerle" imzasını atacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat’ın gerçekleştirdiği Model Uydu Yarışması’nın önemine dikkati çekerek, “Hem mühendislik alanındaki lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı sunuyor hem de disiplinler arası çalışma becerisi kazandırıyoruz. En önemlisi ise bu yarışma ile şimdiden uydu ve uzay teknolojileri alanında çalışacak insan kaynağımızın yetişmesine vesile oluyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 7. Türksat Model Uydu Yarışması’nda katılımcılara hitap etti. Karaismailoğlu, “Milli teknoloji hamlesi, vizyonumuzu milyonlarla paylaşmamızı sağlayan TEKNOFEST, özellikle gençlerimizin ilgisini kazanmayı başardı. Teknolojik anlamda çağın gerektirdiği bütün donanımlara sahip olmak için var gücüyle çalışan, her adımını planlayan ve geleceğe küresel bir oyuncu olma hedefiyle ilerleyen Türkiye’nin sesini tüm dünyaya duyurduk. Altyapısını hazırladığımız büyük hedeflerimiz var. Yerli sanayimizi geliştirerek ürettiğimiz milli ürünlerle dünya çapında küresel bir üretici ve ihracat ülkesi olmayı hedefledik. AK Parti iktidarı ile birlikte 2002’den bugüne, unutulmaya yüz tutmuş Anadolu’nun değerleri daha da güçlenmiş, millilik kavramı da bu güçlenmeden nasibini aldı” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİ İHRAÇ EDEN ÜLKE YOLUNDA HIZLA YÜKSELİYORUZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak inşa edilen köprülerden, uzaya gönderilen haberleşme uydularından, sorumluluk sahasındaki her alanda yerli ve milli üretim ve kabiliyetlerini arttırdıklarını belirten Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Türkiye’nin bağımsızlığını perçinliyor, sizler için yeni iş imkanları oluşturuyor, teknoloji ihraç eden ülke yolunda hızla yükseliyoruz. Bu nedenle uluslararası başarılarıyla ülkemizin gururu olan güzide kuruluşumuz Türksat’ın gerçekleştirmiş olduğu bu Model Uydu Yarışması’nı çok önemli buluyoruz. Böylece Hem mühendislik alanındaki lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı sunuyor hem de disiplinler arası çalışma becerisi kazandırıyoruz. En önemlisi ise bu yarışma ile şimdiden uydu ve uzay teknolojileri alanında çalışacak insan kaynağımızın yetişmesine vesile oluyoruz. İlk defa 2016 yılında 3 takım 18 kişi ile başlayan sürecimiz 2022 yılında 111 başvuru ile yaklaşık 600 kişiye ulaşan büyük bir yarışmaya dönüştü. Türksat Model Uydu Yarışmasının süreçleri uydu/uzay projesini küçük ölçekte yansıtacak şekilde planlandı. Tasarımdan üretime ve görev sonrası gözden geçirilmesine kadar bir uydu, uzay projesinin tüm yönlerini içeriyor. Yarışmacılara bir uzay sisteminin tasarımından göreve başlamasına kadar geçen sürecini deneyimleme fırsatı sağlıyoruz. Yarışma süreçlerinde yer alan birçok yarışmacı kurdukları firmalarla Uzay ve Havacılık sektöründe irade beyan etmişlerdir. Örneğin, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Grizu-263 takımı cep uydu tasarlayarak Ocak 2022’de alçak yörüngeye uydularını yerleştirdi.”

SON 20 YILDA TÜRKİYE’DE ADETA BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK

Gençleri kutlayan Karaismailoğlu, doğru bir yolda olunduğunu hem yurt içinde hem de uluslararası arenada kazanılan başarılar ile görüldüğünü söyledi. “Amerika’da bu yıl düzenlenen Cansat yarışmasında, üstün başarılar gösteren ilk 15 uluslararası takımın ilk 5’i Türk takımlarıydı. Toplam 7 Türk takımı, ilk 15 sıralamasında yerini aldı” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Hepsini tek tek tebrik ediyor başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum. Biz kendi ürettiğimiz yüksek teknoloji ürünleriyle dünya çapında küresel bir üretici ve ihracat ülkesi olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 20 yılda Türkiye’de adeta bir devrim gerçekleştirdik. Bugün, dünyada sadece 10 ülkenin gerçekleştirebildiği kendi yerli gözlem ve haberleşme uydularını üretiyoruz. Yerli arabamızı, milli elektrikli tren setlerini üretiyor. Kendi savaş gemilerini bir bir denize indiriyor. ATAK Helikopterlerini havalandırıyor, Altay Tanklarını yapıyor, İHA’lar ile düşmanları gözlüyor, gerektiğinde SİHA’ları ile düşmanlarını etkisiz hale getiriyoruz. Bu örnekleri arttırabiliriz ama kısaca tüm dünyaya her şeyi başarabileceğimizi ispatladık. Üreten, örnek alınan, teknolojik faaliyetleri takip edilen bir ülkeye dönüştük” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE, UZAYDA KENDİ UYDUSUYLA TEMSİL EDİLEN İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ OLACAK

Türkiye’yi kendi uydularını geliştirebilen, üretebilen ve test edebilen bir seviyeye çıkardıklarını aktaran Karaismailoğlu, Türksat 3A’yı 2008’de, Türksat 4A’yı 2014’te, Türksat 4B’yi 2015’te uzaya gönderdiklerini anımsattı. Türksat 5A ve Türksat 5B’nin de geçen yıl içinde yörüngelerine ulaştığına işaret eden Karaismailoğlu, böylece bir yılda 2 haberleşme uydusunu devreye alan ender ülkeler arasına yerleşildiğini söyledi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “TUSAŞ Tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yapımı devam eden ilk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A'yı da 2023 yılında uzaya fırlatmayı hedefledik. Böylece Türkiye, uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak. Ülkemizin uzaydaki hak ve menfaatlerini korumaya yönelik yol haritamızda, emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

TEKNOLOJİYİ SADECE TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN BİR ÜLKE HALİNE GELMEYİ HEDEFLEDİK
 
Uzay ve havacılık teknolojilerinin yanı sıra dijital dönüşümün kilit noktasını oluşturan 5G teknolojisinin de yerli ve milli imkanlarla üretileceğine dikkat çeken Karaismailoğlu, “Türkiye’nin teknolojiyi sadece tüketen değil, asıl olarak tasarlayan, geliştiren, üreten ve dünyaya pazarlayan bir ülke haline gelmesini hedefledik. 5G Teknolojisi hususunda çok önemli çalışmalar yaptık ve büyük mesafeler kat ettik. 5G'ye giden yolda donanım ve yazılım ihtiyaçlarına yerli ve milli imkanlar ile geliştiriyoruz. 5G baz istasyonları, 5G çekirdek şebeke, 5G şebeke yönetim ve operasyonel yazılımları ve 5G sanallaştırma platformu gibi 5G teknolojisine özel kritik şebeke donanım ve yazılımları geliştiriyoruz. Ülke menfaatlerimizi gözeterek 5G teknolojisinin gelişmesi için gereken her türlü çalışmanın gereğini yapmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin geleceği gençlerimize emanet. Gençlerimiz bizimle yürüyerek Türkiye'yi layık olduğu geleceğe taşıyacak. Size güvenimiz, inancımız tam. Bugün yerli ve milli teknolojisini geliştirerek yazılan oyunları bozan ve artık oyunları kendisi yazan bir Türkiye var” şeklinde konuştu.

Tarih: 25-08-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum