içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Tarım Sektöründe Büyük Buluşma: Growtech Kampüste

Akdeniz Üniversitesi ile dünyanın en önemli tarım fuarlarından olan Growtech iş birliğinde düzenlenen “Growtech Kampüste” etkinliğinde Ziraat Fakültesi öğrencileri özel sektör ile buluştu.

Tarım Sektöründe Büyük Buluşma: Growtech Kampüste
Akdeniz Üniversitesi ile dünyanın en önemli tarım fuarlarından olan Growtech iş birliğinde düzenlenen “Growtech Kampüste” etkinliğinde Ziraat Fakültesi öğrencileri özel sektör ile buluştu.
 
Akdeniz Üniversitesi ile dünyanın en önemli tarım fuarlarından olan Growtech iş birliğinde “Growtech Kampüste” etkinliğinin ikincisi düzenlendi. Ziraat Fakültesi Yerleşkesindeki etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Growtech Fuar Direktörü Engin Er, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Fuar, halk oyunları gösterisi ve Jandarma Arama Kurtarma Personeli ve köpeklerinin gösterisiyle başladı.
TARIM SEKTÖRÜNDE KARİYER YAPMAK İSTEYENLERE FIRSAT
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Arkasında büyük bir emek olan bu etkinlik sizler için hazırlandı. Growtech Kampüste etkinliği, tarım sektöründe kariyer yapmak isteyen sizlere büyük fırsatlar sunuyor. Alanlarında yetkin 70'e yakın tarım firmasının katıldığı etkinlikte, firmalarla birebir görüşme fırsatı bulacaksınız. Bu firmalar, sizlere kendi alanlarında sundukları fırsatları ve kariyer olanaklarını tanıtacaklar. Sizler de bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek, gelecekte tarım sektöründe nasıl bir rol üstlenebileceğinizi keşfedeceksiniz.” şeklinde konuştu.
BİLİMİN REHBERLİĞİNDE HAREKET ETMEMİZ GEREKMEKTE
Tarımın hayatın her yönünü etkileyen, geleceği şekillendiren bir olgu olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “Tarımın sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi, gıda güvenliğimizden ekonomimize, çevremizden iklim değişikliğiyle mücadeleye kadar birçok alanda hayati bir rol oynamaktadır. Ancak, artan nüfusla birlikte artan gıda ihtiyacı ve iklim değişikliği gibi zorluklarla karşı karşıyayız. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için, doğru politikaların belirlenmesi ve bilimin rehberliğinde hareket etmemiz gerekmektedir. Tarım konusunda bilimsel araştırmalar yapan bilim insanlarının, gelecekte tarıma yön verecek genç beyinlerin ve ülkemizde modern tarımın lideri olan özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği bu tür toplantılar; tarımın bu kritik önemini anlamak ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için harekete geçmek için vesile olmalı.” ifadelerini kullandı.
ACİL OLARAK EYLEME GEÇİLMELİ
Acil olarak eyleme geçilmesi gereken başlıca konulardan birinin sürdürülebilirlik olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “Gelecek projeksiyonlarına göre ülkemiz, 2050 yılında çölleşme riski taşıyan coğrafyaların arasında yer alıyor. Su kaynaklarının yüzde 75’ini tarımda kullanan bir ülke olarak önlem almamız kaçınılmaz. Tarımsal alanda yapılan bilimsel çalışmaların uzun soluklu olduğunu düşürsek, bugünden harekete geçmemiz gerektiği net bir şekilde görülüyor. Daha verimli sulama sistemlerini geliştirmek, kuraklığa dayanıklı tarımsal ürünleri ıslah etmek için sorunlarla yüz yüze gelmeden bugünden çalışmaya başlamalıyız.” dedi. Bu buluşmanın üniversite sektör iş birliğine katkı yapması dileklerinde bulunan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
GIDA TEMİNİ KONUSUNDA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANMAKTA
Dünyada tarımsal üretimin sürdürülmesinde etkin rol oynayan meslek grubunun Ziraat Mühendisliği olduğunu söyleyen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, “İklim krizi nedeniyle dünyada özellikle gıdaya ulaşma konusunda ve gıda temini konusunda büyük sıkıntılar yaşanmakta ve bu nedenle de arz talep dengesi bozulduğu için fiyatlarda müthiş bir yükselme meydana gelmektedir. Ve özellikle bu nedenle gelecekte gıdaya ulaşma konusundan çok daha büyük zorluklarla karşılaşılacaktır. Bunda Ziraat Mühendisleri çok daha etkin rol oynayacaktır.” dedi. 
ÖĞRENCİLERLE BİREBİR GÖRÜŞME İMKANI
Growtech Kampüste etkinliğinin ikincisi gerçekleştirdiklerini söyleyen Growtech Fuar Direktörü Engin Er, firmaların öğrencilerle bir araya gelmesinden memnuniyet duyduklarını ve fuarını gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini söyledi.
Antalya’da faaliyet gösteren yaklaşık 70 tarım firması katıldı. Firmalar kendilerine tahsis edilen stantlarda öğrencilerle birebir görüşme imkanı sağladı.  Growtech Kampüste etkinliği ile Ziraat Fakültesi öğrencilerinin farklı ve profesyonel bakış açılarından faydalanabilmesi, kendi özelliklerinin farkına varabilmesi, kariyerlerini dışarıdan bakma şansı yakalayabilmesi, yaşamlarını mesleki anlamda yön verebilmesi, iş başvuru süreçlerini öğrenmesi, iş mülakatlarını yönetebilmesi, sektörde faaliyet gösteren tarım firmalarını tanıması, staj yeri ve iş imkanı bulmasına yardımcı olmak amacıyla planlanıyor.
Gün boyu süren fuarda Tarım Sektöründe Kariyer Olanakları Paneli de düzenlendi. Panelde Umut Özdil moderatörlüğü yaparken TÜRKTOB’tan Hacı Ömer Güler, SERKONDER’den Cengiz Yaylalı, GÜİD’den Metin Güneş ve BASUSAD’tan Koray Erdoğan konuşmacı olarak öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.
REKTÖR ÖZKAN’A PLAKET
Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu tarafından trafik kurallarına uyan, bilinçli ve duyarlı bir sürücü olması nedeniyle Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a plaket takdim edildi.

Tarih: 11-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum