içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Pkikanalist Adam Phillips'in "İyileşmek Üzerine" kitabı raflarda!

İngiltere’nin önde gelen psikanalistlerinden Adam Phillips’in İyileşmek Üzerine adlı kitabı, Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı! Ayrıntı’nın geçtiğimiz aylarda yayımladığı bir diğer kitabı Değişmeyi İstemek Üzerine ile tamamlayıcı olarak kurguladığı çalışmasında Phillips, “iyileşmenin” bireyler için ne anlama geldiğini sorguluyor.

Pkikanalist Adam Phillips'in

İngiltere’nin önde gelen psikanalistlerinden Adam Phillips’in İyileşmek Üzerine adlı kitabı, Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı! Ayrıntı’nın geçtiğimiz aylarda yayımladığı bir diğer kitabı Değişmeyi İstemek Üzerine ile tamamlayıcı olarak kurguladığı çalışmasında Phillips, “iyileşmenin” bireyler için ne anlama geldiğini sorguluyor. İyileşmek Üzerine’de, kişisel gelişimin, kişinin hayatını yapılandırmak için verimli bir çerçeve olup olmadığını da ele alan yazar, haz, tatmin, kültür, iyileşme kavramlarına odaklanarak iyileşmek üzerine konuşmakta nasıl daha iyi olabileceğimize yönelik bir keşfe çıkıyor.

Psikanalitik teorinin önde gelen isimlerinden Adam Phillips’in İyileşmek Üzerine adlı yeni kitabı, yazarın daha önce yayımlanan Değişmeyi İstemek Üzerine, Öpüşme, Gıdıklanma ve Sıkılma Üzerine, Akıl Sağlığı Üzerine, İyilik Üzerine, Flört Üzerine, Öyle ve Böyle, İlgi Arayışı ve Kreşteki Yabani’yle birlikte Ayrıntı Yayınları’nın Lacivert Kitaplar’ı arasındaki yerini aldı.

Adam Phillips, İyileşmek Üzerine’de kişisel gelişim furyasına farklı ve eleştirel bir bakış atıyor, iyileşmenin anlamını bizlerle birlikte didikliyor. Yazar, önceki kitabı Değişmeyi İstemek Üzerine ile tamamlayıcı olarak kurguladığı bu metinde haz, tatmin, kültür, iyileşme kavramlarına dair fikir yürütüyor. Tüm bu yolculukta Phillips; Freud, Winnicott, Masud Khan ve Bion gibi psikanaliz alanındaki büyük kuramcıları William James ve David Hume gibi isimlerle harmanlıyor.

Berçem Su Ozak’ın Türkçeleştirdiği İyileşmek Üzerine, raflarda ve internet satış sitelerinde!

ADAM PHILLIPS HAKKINDA
Londra’daki Wolverton Gardens Çocuk ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nde Çocuk Psikoterapisi Bölümü başkanıdır. Psikoterapinin yanı sıra edebiyatla da yakından ilgilenen Phillips’in Öpüşme, Gıdıklanma ve Sıkılma Üzerine adlı kitabı son derece olumlu eleştiriler almış ve New York Times tarafından Yılın Dikkate Değer Kitabı seçilmiştir. İngiltere’nin saygın gazetesi Guardian’da Phillips hakkında şunlar söylenmişti: “Phillips, tıpkı Çehov gibi, hem iyi bir doktor hem de iyi bir yazar; insan davranışlarının inceliklerine gösterdiği ilgi iyi bir hikâye anlatıcısı olmasını sağlıyor... Her insanın derinlerindeki o temel yabancılığa hoş bir açıklıkla yaklaşıyor.”

 

Tarih: 10-02-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum