içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Milletvekili Atay Uslu İbradı'da vatandaşlarla buluştu

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu İbradı ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Milletvekili Atay Uslu İbradı'da vatandaşlarla buluştu

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu İbradı ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

TBMM Akdeniz-PA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu İbradı ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu, bölgenin önemli turizm noktaları olan tarihi konakları, Altınbeşik Mağarasını ve düğmeli evleri gezdi, Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı ve müzesini ziyaret etti, vatandaşlar ile sohbet etti. Ziyaretlerinde Milletvekili Atay Uslu’ya İbradı İlçe Başkanı Hatice Sekmen ve ilçe teşkilatı eşlik etti.


DOĞASI, COĞRAFYASI İLE İBRADI BÜYÜLÜYOR
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu "İbradı İlçemiz Altınbeşik Mağarası, 1000 yaşında Arapastık Kestanesi, Üzümdere Vadisi, dağ keçileri, konakları ve düğme evleri ile muhteşem bir coğrafya.  Doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile insanı adeta büyülüyor. Bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden olan dünyanın üçüncü , Türkiye’nin birinci en büyük yer altı gölü olan Altınbeşik Mağarasının tanıtım çalışmaları için destek vereceğiz. Ormana, Ürünlü, Üzümdere ile birlikte Doğal yaşam vadisi İbradı’mızda butik turizm için sokak düzenleme ve düğmeli evleri restore ve koruma çalışmalarına devam ediyoruz.” 

 

MUHTEŞEM MİMARİ DÜĞMELİ EVLER
Harç kullanılmadan örülen taş duvarlara 50 - 60 cm arayla dikine ağaç hatıllar konularak yapılan taş duvar tekniğine “Düğmeli Ev” denilmektedir. Düğmeli  ev mimarisi UNESCO tarafından korunması gereken dünya mirası aday listesine alınmıştır.  Düğmeli Evler devamlı nefes alır. Yazın serin ve sağlıklı olur, kışın da sıcaklığı muhafaza eden bu yapım tekniğiyle yapılan evler depreme de dayanıklıdır. İbradı'da, Akseki'de, Ürünlü’de, Ormana’da bu mimariye sahip çok sayıda ev görebilirsiniz.

Tarih: 01-09-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum