içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kumluca'dan domates ihracat kısıtlaması ile ilgili basın açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, domates fiyatlarındaki artışı ve depremi gerekçe göstererek gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla domates ihracatını 14 Nisan 2023’e kadar kısıtladı.

Kumluca'dan domates ihracat kısıtlaması ile ilgili basın açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, domates fiyatlarındaki artışı ve depremi gerekçe göstererek gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla domates ihracatını 14 Nisan 2023’e kadar kısıtladı.

Bunun üzerine sabahın erken saatlerinde Kumluca Toptancı Halinde bir Basın Toplantısı gerçekleştirildi. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Aydın Özer basın açıklamasında bulundu.
Basın toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Arif Kocacık, Saadet Partisi İlçe Başkanımız Ergün Eren, Deva Partisi İlçe Başkanı Veysel Akın Gelecek Partisi İlçe Başkanı Mehmet Aksoy, Gelecek Partisi İlçe Teşkilat Başkanı Mustafa Akyürek, Gelecek Partisi İlçe Gençlik Kolu Başkanı Lokman Gezici katıldı.


İhracatçı nezle olursa çiftçi zatürre olur!
Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Aydın Özer ‘’Tarım Bakanlığı tarafından ihracat dün itibariye bıçak gibi kesildi, durduruldu. İhracatın durması nedeniyle bugün piyasalar çökmüş durumda. İhracatçı deposundaki malları 30 liraya alıp bugün 34 lira maliyetle deposunda bekletiyor. İhracatçı elini piyasadan çekince iç piyasaya dönmüş durumda ve bütün sistem çökmüş durumda. Büyük emeklerle üretilen sebze maliyetleri çok yüksek, kilo maliyeti 10 lira civarında domatesin çiftçiye. Şimdi çiftçi malını kaça sattığını bilmiyor, piyasa öğleden sonra kurulduktan sonra belli olacak. Yazık bu millete günah. Tarım Bakanlığı’nın iktidarın her seçim öncesi böle yaklaşımı bizi rencide ediyor, bizi batırıyor. Bugün ihracatçı batarsa çiftçi burada çoktan batar. İhracatçı nezle olursa çiftçi zatürre olur. Biz yıllardan beri şunu söylüyoruz bizim üstümüzdeki ellerinizi çekin, iktidar bizim üstümüzdeki oyunlarından vazgeçsin. Kumluca bir sel felaketi yaşadı. Zaten büyük bir yara aldı. Şimdide elimizde kalan son sebzeden de ihracatı durdurdu. Piyasalar yarı yarıya çökmüş durumda. Buradan Tarım Bakanlığına sesleniyorum ihracat yasağını kaldırın. Musluğu tam kapatmayın su az aksın ama sitem yürüsün. Biz burada çok para kazanma peşinde değiliz. Biz zengin olalım peşinde değiliz ama bizi de öldürmesin, çiftçiyi öldürmesin’’ dedi.  

Üreticilerimizle birlikte çare istiyoruz, Kumlucalı üreticiye destek istiyoruz!
Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, ‘’Buradaki üreticilerimiz sesini duyurabilmek için Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekilimiz Aydın Özer ile birlikte sabah üreticilerimize ziyaretlerimizi yaptık. Ana konusu şu Kumluca’mız domateste Türkiye’deki en önemli yerlerden bir tanesi, büyük bir felaket geçirdik bu felakette üreticilerimiz hiç sesini çıkarmadan kaldığımız yerden üretime devam etti. Ama görüyoruz ki şu anki kısıtlamayla yurt dışına giden bizim ürünlerimize gelen kotayla
Halde binlerce araç kuyruk halinde satış gerçekleştiremiyor. Fiyatlar üçte birine düştü. Sınırdaki giden mallarımız özellikle yurtdışındaki anlaşmalı yerlerden cezai işlemlerle karşılaşacak. Tüccarlarımız çok büyük bir şekilde zarar etmelerinden dolayı üreticilerimizin mallarını alamıyorlar. Alalar bile yok pahasına alıyorlar. Bizim üreticilerimiz pandemi de dahi sağlıklı gıdaları üretmeye devam etti yeter ki Türkiye’ye ulaştırabilsinler diye. Sel felaketinden sonra tekrar üretime başlamışken şu anda ki gelen kotayla birlikte üreticilerimiz çok büyük sıkıntı içerisine düştü. Üreticilerimizle birlikte çare istiyoruz, Kumlucalı üreticiye destek istiyoruz’’ dedi.  


Çiftçi ben 5-6 liraya mal satarsam maliyeti 10-11 lira olan üründen ne kazanacağım diye düşünüyor!
Çiftçi Şaban Dede’’ Ürünlerimiz iç piyasaya gidecek, piyasacılar ürünümüzü alamaz. Normalde pazarda 300-400 kilo satan bir pazarcı 700-800 kilo mal satmak zorunda bunu da zor satar. Çünkü üretim fazla hava şartlarının ısınmasıyla birlikte üretim zaten fazlalaşmıştı. İhracatın da bu şekilde olması tuz biber oldu. Tarım Bakanlığından ihracatın bir an önce açılmasını temenni ve rica ediyoruz" dedi.

Sektör temsilcileri, domates ihracatına yönelik kısıtlamanın domates üreticileri ile tek sezon ekim yapan üreticilerin olumsuz etkileneceğini söylüyor.

Tarih: 04-03-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum