içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Himmet Öcal’ın “PANDEMİ RENKLERİ” isimli resim sergisi sanatseverlerle buluştu!

Antalya’nın ilk özel sanat galerisini açarak şehrin sanata katkı koyan isimleri arasında ön saflarda yer alan Ressam Himmet Öcal, pandemi sürecinde tuvallere yansıttığı çalışmalarını “PANDEMİ RENKLERİ” isimli sergisiyle sanatseverlerle buluşturdu.

Himmet Öcal’ın “PANDEMİ RENKLERİ” isimli resim sergisi sanatseverlerle buluştu!

Antalya’nın ilk özel sanat galerisini açarak şehrin sanata katkı koyan isimleri arasında ön saflarda yer alan Ressam Himmet Öcal, pandemi sürecinde tuvallere yansıttığı çalışmalarını “PANDEMİ RENKLERİ” isimli sergisiyle sanatseverlerle buluşturdu.

14 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında Best Western Plus Khan Hotel’de, Himmet Öcal & Khan Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek serginin açılışı 14 Ocak 2022 Cuma günü gerçekleştirildi.

2019 yılından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 salgınının sanata yansımalarından biri olarak hayata geçen ve Ressam Himmet Öcal’ın kapanma döneminde kendisi ve toplumun duygu durumunu tuvallere yansıttığı eserlerinden oluşan “Pandemi Renkleri” sergisi, 14 Ocak 2022’de Best Western Plus Khan Hotel, Himmet Öcal & Khan Sanat Galerisi’nde saat 17.00’de gerçekleştirilen özel bir davetle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

İKİ ESER DİKKAT ÇEKİYOR
15 eserin beğeniye sunulduğu sergide özellikle iki çalışmasının kendisinde ayrı bir yeri olduğunu belirten Ressam Himmet Öcal, “Varyantta Bayram” ve “Antalyam” isimli tablolarının kapanma döneminde buruk geçen milli bayramları ve Antalya’nın kültür birikimini konu aldığını ifade ediyor.

“VARYANTTA BAYRAM” 19 MAYISA İTHAFEN YAPILDI
Himmet Öcal; “Varyantta Bayram, benim kapanma döneminde dışarıda coşkuyla kutlayamadığımız 19 Mayıs’a ithaf ettiğim bir tablom. Bu tabloda kırmızı zemin üzerinde Konyaaltı varyantını lekelerden oluşan kıvrımlarla ifade ettim. Arka planda görünen beyaz leke ise Atatürk’ün Samsun’a çıkmak için yolculuk ettiği Bandırma Vapuru’nu simgeliyor. Varyantın kıvrımlarını oluşturan kırmızı zeminli lekelerin üzerinde yer alan küçükten büyüğe 8 adet ay ve yıldız ise; Atatürk’ün çok önemli iki sözünü ifade ediyor. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.’ ve Türk toplumunun bütününü oluşturan tüm etnik kimlikleri kucaklayan, ayrımcılığı reddederek tek isim altında birleştiren ifadesi; ‘Ne mutlu Türküm diyene!’…  Bu nedenle Varyantta Bayram, benim için özel yeri olan tablolarımdan biri olarak kalacak.”

“ANTALYAM” DOKUMAPARK KENT MÜZESİ’NİN İLK ESERLERİNDEN
Öcal’ın Pandemi Renkleri Sergisi’nde dikkat çeken bir diğer eseri olan “ANTALYAM” tablosunun orjinali, DokumaPark’ta kısa süre önce hizmete açılan Kent Müzesi’nde bulunan ilk eserler arasında yer alıyor… Sanatçının bu tablosunda, Antalya üzerinde bugüne kadar yaşamış Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya gibi kent devletlerinin ve Pers, Büyük İskender ile onun devamı sayılan Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı gibi toplumlara, onların kültürlerine Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti tarafından sahip çıkılması konu ediliyor.

Tablonun en üstünde Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Heykeli yer alırken, orta kısımda Elmalı kazılarında elde edilen Elmalı Hazinesi’nin en kıymetli sikkesi Atena Dekadrahmisi yer alıyor. Tabloda bulunan ve üzerinde Atena başının yer aldığı bu sikke, Antalya’daki kültür zenginliğini simgeliyor. Himmet Öcal, “Tüm bu zenginliklere bugün sahip olmamız, Atatürk’ün sayesindedir.” diyerek, tabloda yer alan Atatürk Heykeli’ne de açıklık getiriyor.

28 Şubat’a dek ziyarete açık olacak sergi, sanatçının gözlemlerini, yaşadığımız bu salgın sürecine dair izlenimlerini ve tüm bunları tuvallerde nasıl yorumladığını görsel olarak izleyicilerine sunuyor.


Himmet Öcal Kimdir?
Himmet Öcal, 1974 yılında A. E. F. Resim Bölümü’nden mezun oldu.
1977 ve 1979 yılları arasında Kayseri Eğitim Enstitüsü ve Antalya Aksu Eğitim Enstitüsü’nde Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yaptı. Okul yıllarında ve sonrasında Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın atölyesinde özgün baskı ve serigrafi baskı teknikleri ile ilgili uygulamalı eğitimini aldı.
1979 yılında Antalya’da grafik tasarım ve serigrafi baskı uygulamaları ile serbest çalışma hayatına adım attı. 12 yıl boyunca Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Grafik Tasarım ve Görsel İletişim” derslerini okuttu.
Antalya’da 42 yıldır başta turizm sektörü olmak üzere kurumsal firmaların, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının amblem-logo çalışmalarını sürdürmekte ve görsel tasarımlarıyla marka yaratmaktadır.
Amblem logo çalışmalarının yer aldığı “29 yıl” isimli bir kitabı yayınlanmıştır.
Sanat dolu bir hayattan hiçbir zaman kopmamış, Antalya’nın ilk özel sanat galerisini kurmuş, bugüne kadar birçok ünlü sanatçının eserlerinin sergilenebilmesini sağlamıştır. Üniversitelerde grafik eğitimine katkı sağladığı yıllar boyunca öğrencilerinin, sahibi olduğu baskı merkezinde uygulamalı eğitim almalarını sağlamış; onların piyasaya çok daha donanımlı olarak atılmaları için çaba harcamış, eğitimci kimliğinden vazgeçmemiştir.
Resim eğitimi aldığı yıllarda sanatındaki eksprestonist izler, 30 yılın ardından soyut, kavramsal çalışmalara doğru yönlenmiştir. Plastik sanatların kurallarını yerine getirdiği kompozisyonlarında kişi hayatlarını biçimlendiren kavramların, şekillerin, harflerin ve rakamların kendi anlam fonksiyonlarını aynen koruduğu görülmektedir. Sanatçının çalışmaları kendi içerisinde renk derinliği ile perspektif katmanlar oluşturmaktadır. İzleyicide yarattığı görsel derinliğin, abstract renklerle düşünce boyutunda da derinleşmesini amaçlamaktadır.

Önemli Sergileri:
1967 Hotel Isparta "Lise 2. Sınıf Öğrencisi”
1968 Hotel Isparta “Lise 3. Sınıf Öğrencisi”
1969 Yalvaç Müzesi
1972 Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
1973 Isparta Kültür Sarayı
1974 İstanbul Beyoğlu Sanat Galerisi
1975 Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Çevre Sanatçıları Sergisi
1977 Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Çevre Sanatçıları Sergisi
2006 Nürnberg, Almanya
2007 Nürnberg, Almanya
2009 Nürnberg, Almanya
2011 Königswinter, Almanya
2012 Nürnberg, Almanya
2013 Köln, Almanya
2019 Antalya Orkun Ozan Sanat Galerisi İz Sergisi
2019 İstanbul İMOGA Stüdyo Galerisi İz Sergisi
2021 Antalya Orkun Ozan Sanat Galerisi Antalya Ekim Geçidi Sergisi
2022 Gaziantep Ekim Geçidi Sergisi

Tarih: 25-01-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum