içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Elmalı'da Başpehlivan İsmail Balaban

Vali Ersin Yazıcı Elmalı'da bu yıl 669'uncusu düzenlenen Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne katıldı. Başpehlivan İsmail Balaban’a kupasını takdim etti.

Elmalı'da Başpehlivan İsmail Balaban

Vali Ersin Yazıcı Elmalı'da bu yıl 669'uncusu düzenlenen Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne katıldı.  Başpehlivan İsmail Balaban’a kupasını takdim etti.

669. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri Elmalı Recep Gürbüz Stadı'nda düzenlendi. Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan 'Türk'ün ilk er meydanı' olarak bilinen Elmalı'da bu yılki güreşler koronavirüs tedbirleri alınarak gerçekleştirildi. Kırkpınar güreşlerinden 9 yıl daha eski olan Elmalı'da başpehlivanlık güreşlerine son Elmalı ve Kırkpınar başpehlivanı Ali Gürbüz, daha önce Elmalı'da 2 kez üst üste altın kemerin ebedi sahibi olma başarısı gösteren Orhan Okulu'nun yanı sıra, İsmail Balaban'ın da aralarında bulunduğu önemli isimler de kol bağladı.
Türkiye’nin dört bir tarafından güreş severlerin akın ettiği 669.Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerine Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mücahit Küçükyılmaz, Antalya Milletvekilleri, Atay Uslu, Aydın Özer, İbrahim Aydın, Kemal Çelik, Mustafa Köse, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile ilçe belediye başkanları da katıldı.

 

BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN
Kıyasıya heyecanlı geçen Başpehlivanlık güreşlerinin yarı finalinde Orhan Okulu ile İsmail Balaban ve Yusuf Can Zeybek ile Kürşat Korkmaz karşı karşıya geldi. Bu eşleşmelerden Yusuf Can Zeybek kısa sürede finale yükselirken, Okulu ve Balaban’ın karşılaşmasında izleyiciler nefeslerini tuttu. Kıyasıya çekişmeli geçen mücadeleyi İsmail Balaban kazanarak finale adını yazdırdı. İsmail Balaban ile Yusuf Can Zeybek karşılaştığı final müsabakası ise yarım saatten daha kısa sürdü ve final güreşi sonunda rakibini yenen Balaban altın kemeri almaya hak kazandı. Başpehlivanlığa ulaşan Balaban'ın kupasını Vali Ersin Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerli Kaya ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan verdi.


REKOR TEKLİFLE EN GENÇ AĞA OLDU
669'uncusu düzenlenen güreşlerin bu yılki ağalığını ise Muhammer Ak yaptı. Güreşler devam ettiği sırada önümüzdeki senenin ağalığını yapacak kişiyi belirlemek için açık arttırma düzenlendi. 7 kişinin katıldığı arttırmada ilk teklifi mevcut ağa Muhammer Ak, güreşlerin 669'uncu yılı olması nedeniyle 669 bin lira teklif vererek başlattı. Kıyasıya rekabetin olduğu açık arttırmayı 1 milyon 377 bin lira teklif veren Mehmet Gök kazandı. Gök, ağalığı ise 17 yaşındaki oğlu Yunus Alp Gök'ün yapacağını söyleyerek altın kemeri ona verdi. 17 yaşındaki Gök, Türkiye’nin en genç güreş ağası oldu.

Tarih: 06-09-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum