içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Düşük güvenlikli kimlik doğrulama saldırıları işletmelerin maliyetini artırıyor

Son zamanlarda büyük şirketlere yapılan siber saldırıların manşetlere taşındığı günler geride kaldı gibi görünüyor. Ancak bu değişim küçük ve orta ölçekli işletmeler için de yeni bir endişe kaynağı oluşturmuş durumda.

Düşük güvenlikli kimlik doğrulama saldırıları işletmelerin maliyetini artırıyor

Son zamanlarda büyük şirketlere yapılan siber saldırıların manşetlere taşındığı günler geride kaldı gibi görünüyor. Ancak bu değişim küçük ve orta ölçekli işletmeler için de yeni bir endişe kaynağı oluşturmuş durumda. Uzmanlar, 100'den az çalışanı olan işletmelerin çeşitli siber tehditlere karşı daha savunmasız olduğunu vurguluyor. Yakın zamanda yapılan bir   ankete göre katılımcıların %49'u, düşük güvenlikli kimlik doğrulama saldırılarının işletmeler için en maliyetli saldırılardan biri olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum, KOBİ'lerin güvenliklerini güçlendirmek için MFA gibi etkili önlemler alma ihtiyacının altını çiziyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, kullanıcıları MFA uygulamalarına yönlendirecek 4 stratejiyi paylaşıyor.

 

Son yıllarda siber saldırıların artmasıyla birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin güvenlik önlemlerini güçlendirmesi giderek daha kritik bir hal alıyor. Öyle ki büyük şirketlere yönelik siber saldırıların öne çıktığı günler geride kalmış durumda. Bu gelişme, küçük ve orta ölçekli işletmeler için siber saldırı alarmı taşıdığına işaret ediyor. Yapılan bir ankete göre, katılımcıların %49'u, düşük güvenlikli kimlik doğrulama saldırılarının işletmeler için yüksek maliyetlere neden olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda uzmanlar özellikle 100'den az çalışanı olan şirketlerin siber tehditlere karşı daha savunmasız olduğu konusunda da uyarıda bulunuyor. 10 binden fazla çalışanı olan büyük kuruluşlar saldırıların %87’sinde çok faktörlü kimlik doğrulaması (MFA) gibi önlemleri uygulamada daha başarılı olsalar da 26 ila 100 arasında personele sahip olan KOBİ'lerde bu oran %34’lere düşüyor. KOBİ'lerin siber saldırılara karşı savunmasızlığını gösteren bu durum, küçük ve orta ölçekli işletmelerin proaktif bir önlem almalarını zorunlu kılıyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, kullanıcıları MFA uygulamalarına yönlendirecek 4 ipucunu sıralıyor.

 

1. Müşterilerinizi eğitin. Onlara MFA'nın şirket verilerini ve sistemlerini koruma noktasındaki önemini açıklayın. Ek olarak yetkisiz erişim riskini önemli ölçüde azaltarak daha fazla memnuniyet ve güven sağladığını vurguladığınızdan emin olun.

 

2. Endişelerini dinleyin ve anlayın. Kullanıcının yeni çözümlere karşı en yaygın endişeleri arasında maliyet, sürecin karmaşıklığı ve son kullanıcı tarafındaki kabul oranı yer alır. Bu süreç hakkında doğru ve etkili detayları vurgulamak, kullanıcıları ikna etme noktasında önem taşır. Örneğin, MFA’nın veri kurtarma ve yasal cezaların maliyetine kıyasla potansiyel tasarrufuna dikkat çekin. Aynı zamanda kullanımı kolay ve müşterinin özel ihtiyaçlarına uyum sağlayan MFA seçenekleri sunmaya odaklanın.

 

3. Mesajınızı somut örneklerle güçlendirin. MFA uygulamalarından olumlu sonuçlar elde eden müşterilerin referanslarını ve başarı öykülerini kullanın. Onlara MFA aracılığıyla üretkenliği ve verimliliği olumsuz etkilemeden, itibarı ve müşteri memnuniyetini artırarak kimlikleri korumanın yollarını gösterin.

 

4. İşlerine hakim olduğunuzu gösterin. Müşterilerinizin MFA'nın sunduğu kullanım kolaylığını ve güvenliği keşfedebilmesi için ücretsiz deneme sürümü sunun. Ayrıca, MFA'yı diğer temel siber güvenlik çözümleriyle birleştirerek her müşterinin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre özelleştirilmiş bir paket uygulayın.

Tarih: 21-04-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum