içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

"Cumhuriyet'in 100. yaşında hayalimizdeki Antalya" temalı kent sempozyumu başladı

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu’nun "Cumhuriyet'in 100. Yaşında Hayalimizdeki Antalya" temasıyla gerçekleştirdiği Kent Sempozyumu gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu’nun "Cumhuriyet'in 100. Yaşında Hayalimizdeki Antalya" temasıyla gerçekleştirdiği Kent Sempozyumu gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu’nun düzenlediği ve Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Antalya Kent Sempozyumu başladı. Açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO eski Başkanı Davut Çetin, Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcıları, TMMOB’a bağlı oda başkanları ve çok sayıda misafir katıldı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı ve Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, yaptığı açılış konuşmasında, Anayasanın 135. maddesine göre kurulan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olarak, meslek ve meslektaş sorunlarının ülke ve toplum sorunlarından farklı olmadığı bilinci ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, “Bu kapsamda yönetmeliklerimiz, biz meslek odası yöneticilerine her disiplin için farklı farklı olmak üzere çeşitli misyonlar yüklemektedir. Örnek vermek gerekirse; yurdun doğal kaynaklarının kullanımı, sanayi üretimi ve gelişimi, ülkenin imar politikaları, enerji üretim ve yönetimi, iş güvenliği ve işçi sağlığı gibi birçok konuda çalışmalar yapmak ve öneriler sunmak görevlerimiz arasındadır. Bu kapsamda yaşadığımız şehirlere karşıda sorumluluklarımız vardır ve İl Koordinasyon Kurulları vasıtasıyla odaların güç birliği ile bu sorumluluklarda yerine getirilmektedir. TMMOB Antalya İKK olarak kültürümüzün değişmez bir parçası olarak birlikte çalışma birlikte üretme temelli anlayışımızı sürdürmekteyiz.  Odalarımız olarak güç birliği içerisinde kentimizin sorunlarına duyarlıyız ve çözüm odaklı yaklaşımlar üretme bilinciyle hareket ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Türk Mühendis Mimarlar Odası Birliği’ ne bağlı Odaların Şubeleri olarak bizler, kendimizi bu kentin bir sakininden öte sahibi olarak görüyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sempozyumumuzu hazırlarken de odağımız Antalya’mızdı ve bu bilinç ile hareket ederek çok çalıştık” dedi.

Atmaca, “Cumhuriyetin 100. Yaşında Hayalimizdeki Antalya” ana teması ile başlattıkları Antalya Kent Sempozyumu kapsamında, Antalya’nın hem zemin yapısının hem de üst yapının ela alınacağı depreme dirençli kentleşmenin, nüfus artışının elektriksel altyapıda oluşturduğu sorunların, göç ve göçün etkilerinin, nüfus artışının çevresel etkilerinin, kentimizde mevcut yapı stoku ve bilinçli kentsel dönüşümün nasıl yapılacağı, Antalya’nın kanayan yarası durumundaki ulaşım sorununun ele alınacağı bir çok oturum ve panelin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Sempozyum Başkanı Atmaca’nın ardından söz alan TMMOB Antalya Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı ve TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Derya Ünver ise, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde Antalya kamuoyunun tamamını ilgilendiren ve tamamının kaygısı niteliğindeki ‘Göç, Deprem, Ulaşım ve Çevre’ temalarının değerlendirildiği iki gün sürecek sempozyumda kıymetli bilim insanları tarafından kentin sorunları ve çözüm önerilerinin ele alınacağını ifade ederek, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin tüm kentlerinde ulaşım, altyapı, enerji, çevre, barınma ve sağlık konularında sorunlar yaşamaktadır. Kentlerimiz, deprem, sel heyelan ve yangın gibi afetlere hazırlıklı değildir.” dedi.

Ünver, “Hepimizi derinden üzüntüye boğan, yaşadığımız coğrafyayı sorguladığımız, neden bu başımıza geldi diye düşünmeden edemediğimiz, iş etiğimizdeki eksikleri değerlendirdiğimiz 6 Şubat Depremi hazırlıksızlığımızı, bilimden uzaklaşmamızın bedellerini acı bir karne olarak  bizlere sundu. Akıl ve bilimin ışında, toplumun genel çıkarlarına uygun bir kentsel planlamayı, depreme uygun yapılaşmayı ve kent kültürünün gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak yönetim anlayışını benimsemek zorundayız” diye konuştu.

Son olarak söz alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, dünya kenti Antalya’nın bir çekim merkezi haline geldiğini vurgulayarak, turizmin getirdiği ek nüfus ve göçün etkisiyle oluşan hızlı nüfus artışının, kentsel gelişmeyi olumsuz etkilediğinin altını çizdi. Böcek, kente uyum, istihdam, barınma, sosyal hizmet sorunlarının yanında, kentsel fiziksel planlama, ulaşım, altyapı ve çevre yönetimi konularında da ihtiyaçların her geçen gün arttığına dikkati çekti ve geçmişten günümüze artarak devam eden ulaşım sorununun kontrolsüz göç ile son yıllarda ivme kazanarak, kentin en önemli problemlerinden biri haline geldiğini belirtti.

 Antalya’nın Türkiye’nin nüfusuna göre en fazla araç sayısına sahip, 2 kişiye 1 aracın düştüğü kent olduğunun da altını çizen Başkan Muhittin Böcek, “Genişlettiğimiz yollar, yaptığımız köprüler, akıllı kavşaklar, ilave toplu taşım araçları, tamamladığımız 3. Etap raylı sistem ile kent içi ulaşımına önemli katkılar sağladık. Şimdi de 18 km’lik 4. Etap Konyaaltı-Varsak raylı sistem hattının yapımına çok yakında başlıyoruz. Hattın 5.5 km’si 30 metre yeraltından geçecek ve trafiğe engel olmayacaktır. 22 km’lik 5. Etap Konyaaltı-Lara-Kundu raylı sistem hattı için de çalışmalarımız hızla devam ediyor” diye konuştu.

Ulaşımın sadece Büyükşehir Belediyesi’nin çabalarıyla çözülecek bir sorun olmadığını vurgulayan Böcek, Antalya-Alanya otoban ve hızlı tren projelerinin, tamamlanamayan çevre yollarının da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 Planlı, kurallı, kimlikli bir kent hedefiyle Antalya’yı ortak akılla yönettiklerini belirten Başkan Böcek, “ Meslek odalarımızla, STK’larımızla hep birlikte omuz omuza çalıştık. Sorunlarımıza beraber çözüm aradık. Antalya büyükşehir belediyesi olarak ele alınacak tüm konularda, bilime ve tekniğe dayalı olarak önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında başladığımız deprem master planını ilgili tüm paydaşlarımızla hazırlıyoruz. Yine hazırladığımız sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planımız kapsamında nötr karbon hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Köyden kente göçü önlemek ve kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla yerelden kalkınma projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Kısacası kentimizin tüm problemlerinin farkındayız. Günü, dönemi kurtaran projelere değil Antalyamızın geleceğine yatırım yapıyoruz” dedi.

2 gün sürecek sempozyumda toplamda 4 oturum, 2 panel ve 22 konuşmacı ‘Göçün etkileri ve yönetimi, Depreme dirençli kentleşme, Ulaşım ve trafik yönetimi, İklim değişikliği ve Çevre’ başlıklarındaki sorunları ele alacak ve  çözüm önerilerini sunacaklar.

Tarih: 07-12-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum