içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Otoparkı açılış için gün sayıyor

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan iş birliği protokolüyle yapımına başlanan Akdeniz Üniversitesi Katlı Otopark Projesi’nde sona gelindi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Otoparkı açılış için gün sayıyor

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan iş birliği protokolüyle yapımına başlanan Akdeniz Üniversitesi Katlı Otopark Projesi’nde sona gelindi.

ÜNİVERSİTE ŞEHİR İŞ BİRLİĞİ İLE

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin uzun süreden beri devam eden otopark sorununun çözümü için Haziran 2021 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek arasında protokol imzalanmıştı. Aynı zamanda acil afet toplanma alanı olarak da kullanılacak olan 1797 araç kapasiteli 4 katlı otoparkın temeli ise Mart 2022 tarihinde törenle atılmıştı. Protokole göre, projenin betonarme karkas inşaatı Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilirken, diğer mimari uygulama, mekanik ve elektrik grubu imalatları ise Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Katlı otoparkın Mayıs ayı sonunda açılması planlanıyor.

BÖLGENİN EN BÜYÜK SAĞLIK KURULUŞU

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, katlı otopark alanını gezerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyarete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, Genel Sekreter Dr. Ali Evren İmre de katıldı. İnceleme ziyareti sonrası proje hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Özkan, otopark projesinin uzun süredir en önemli sorunlardan biri olduğunu hatırlatarak, “Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olarak bölgenin en önemli sağlık kuruluşuyuz. 2023 yılında hastanemize başvuran hasta sayısı 1 milyon 400 bin seviyesindeydi. Bir yılda yapılan ameliyat sayısı ise 70 bine yaklaştı. Sadece bu rakamlar bile Üniversite hastanemizin yaptığı hizmetin büyüklüğünü gösteriyor. Bu yoğun ve artan talep ciddi bir otopark sorununa neden oluyordu. Hastalarımız otopark sorunu nedeniyle muayene saatlerini bile kaçıracak duruma gelmişti. İlk göreve geldiğimizde bu sorunu çözmeyi hedeflemiştik. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyemiz ile bir protokol imzaladık. Toplam bütçesinin yaklaşık yüzde ellisini Büyükşehir, yüzde ellisini Akdeniz Üniversitesi karşılayarak bu projeyi hayata geçirdik.” ifadelerini kullandı.

AFET VE ACİL TOPLANMA ALANI

Katlı otoparkın aynı zamanda acil toplanma alanı olarak da hizmet vereceğini hatırlatan Rektör Özkan, “Bu alanın aynı zamanda acil dönemler için toplanma alanı olarak hizmet verecek olması hakikaten çok kıymetli. Çok güzel, derli toplu ve kapalı bir mekân. Bu anlamda insanların işini göreceğini, mutlu edeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE DESTEKLEYECEĞİZ

Otoparkın ileri aşamada güneş enerji sistemiyle de destekleneceğini açıklayan Rektör Özkan, “Akdeniz Üniversitesi olarak sürdürülebilirlik konusunda da örnek olmak istiyoruz. Otoparkımız da bu anlamda şehrimiz için güzel bir örnek teşkil edecek.” dedi. Adopen tarafından yapılan dış kaplama ile otoparkın güzel bir görünüme kavuştuğunu da anlatan Rektör Özkan, “Antalya dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Yapılan inşaatların da göze güzel görünmesi önemli. Otoparkların genel olarak böyle bir sıkıntısı oluyor. Çoğu zaman çok şık görünmüyorlar, göze çok hitap etmiyorlar. Ancak katlı otoparkımız estetik görünümüyle de bu anlamda örnek olacak.” ifadelerini kullandı.

YARI YARIYA YAPILDI

Akdeniz Üniversitesi Hastanesine inşa edilen 1797 araç kapasitesiyle otopark sorununu çözecek projede betonarme inşaatını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, 116 milyon TL harcarken Akdeniz Üniversitesi de otopark içi teknik ve mekanik sistemin inşasının ise yaklaşık 110 milyon TL’ye tamamlanması öngörülmektedir. Katlı otopark projesi 4 kattan oluşuyor ve toplam 54 bin 400 metrekare inşaat alanına sahip. Aynı zamanda afet acil toplanma alanı olarak da kullanılacak proje kentin önemli bir ihtiyacına da cevap verecek.

Tarih: 11-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum