içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Antalya Bilim Merkezi açılmadan dikkatleri üzerine çekti

Kepez Belediyesi’nin, TÜBİTAK işbirliğiyle Antalya’ya kazandırdığı bilim merkezi, henüz resmi açılışı yapılmadan dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ve Andijan Tarım Üniversitesi rektörleri beraberlerindeki heyetle, bilimsel çalışmalar için Antalya Bilim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Antalya Bilim Merkezi açılmadan dikkatleri üzerine çekti

Kepez Belediyesi’nin, TÜBİTAK işbirliğiyle Antalya’ya kazandırdığı bilim merkezi, henüz resmi açılışı yapılmadan dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.  Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ve Andijan Tarım Üniversitesi rektörleri beraberlerindeki heyetle, bilimsel çalışmalar için Antalya Bilim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Kepez Belediyesi’nin halkın kullanımına kazandırdığı Eski Dokuma Fabrikası içerisindeki 12 bin 500 metre karelik alana kurulan Akdeniz’in ilk ve tek bilim merkezi, açılmadan büyük ilgi görüyor. Öğrencilerin yararlanması için aylar öncesinden kapılarını deneme eğitimlerine açan Antalya Bilim Merkezi, 14 Ağustos’ta gerçekleşecek resmi açılış öncesi de akademisyenleri ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve beraberindeki heyeti elektrik enerjisiyle çalışan otomobil tasarımı ve Ar-Ge çalışmaları işbirliği protokolü için bir araya getiren bilim merkezi, Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ve Andijan Tarım Üniversitesi heyetlerini de kapılarını açtı.

Akademisyenler Antalya Bilim Merkezi’nde

Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Botir Sulaymonov ve Andijan Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamilov Komiljonsobirovic ve beraberlerindeki heyet bilimsel çalışmalar için Antalya Bilim Merkezi’ni ziyaret etti. Heyete, ziyaretleri sırasında ev sahibi Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü eşlik etti. Başkan Tütüncü, heyete önce Dokuma Fabrikasını ve kaderine terk edilen bu fabrikanın nasıl kültür sanat adasına dönüştürüldüğünü anlattı. Tütüncü, Özbekistan heyetini ağırlamaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, Antalya Bilim Merkezi’ne açılmadan gösterdikleri ilgiden dolayı da teşekkür etti.

Antalya’nın ilk sanayi tesisi

DokumaPark’ın Antalya’nın en güzel ve en büyük kent parklarından birisi olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “500 bin metre kare alana sahip bu yer aslında Antalya’nın ilk sanayi tesisiydi. 1961 yılında hizmete açılmıştı. 2003 yılında kapandı, sonrasında da burası endüstriyel bir miras olarak tarafımızdan değerlendirmeye alındı. 13 ayrı müze, 1 sanat galerisi, 23 bin metre kare botanik bahçe, bununla birlikte 2 anı evi, bir misafirhane, birde eğitim salonu bulunmakta. Biri yetişkin, biri çocuk olmak üzere 2 kütüphane var. Buranın içerisindeki en önemli tesiste içinde bulunduğumuz Antalya Bilim Merkezi” dedi.

Akdeniz’in ilk ve tek bilim merkezi

 Antalya Bilim Merkezi’nin, 12 bin 500 metre kare kapalı alana sahip olduğunu bildiren Tütüncü, “Burası hem Antalya’nın, hem de Akdeniz Bölgesinin ilk ve tek bilim merkezi. Türkiye’de değişik şehirlerde 8 tane bilim merkezi var. Burası hem çeşitlisi, hem de en büyüğü olacak. Devletimizin ulusal TÜBİTAK kurumu var. TÜBİTAK işbirliğiyle kurduğumuz Antalya Bilim Merkezi’nin 14 Ağustos’ta açılışını gerçekleştireceğiz. Şubat’tan itibaren deneme eğitimlerinin yapıldığı merkezde, açılış için son hazırlıklar yapılıyor.  Okul öncesi eğitimden başlayarak, üniversite, doktora, yüksek lisans eğitimine kadar çok değişik yaş guruplarına hitap edecek. Bilim merkezi, Antalya’ya bilim alanında çok önemli kazanımlar ortaya koyacak. Şehrimizdeki bilim insanlarıyla, meslek odalarıyla, uzmanlarla ve Akdeniz Üniversitesiyle işbirliği içindeyiz. Yolu bilimden geçen herkesle burada işbirliği içinde gelecek nesilleri bilimin ışığında aydınlatmayı hedefliyoruz. “diye konuştu.

Eğitime verilen önem ortada

Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Botir Sulaymonov’da, özellikle eski bir yeri böyle vizyon sahibi bir proje haline getirdiği için Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür etti. Prof. Dr. Sulaymonov, “ 6 yıl emek harcanıp bu aşamaya getirilen bu yerde yetişecek çok güzel insanların olacağını, gençlerimizin olacağını düşünüyoruz. Eğitime verilen önem ortada… Öğrencilere, üniversite öğrencilerine böyle güzel bir imkan sağladığınız için sizlere çok teşekkür ederim. “ dedi.

Cemil Meriç Kütüphanesi’ne ziyaret

Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Botir Sulaymonov, konuşmasının sonunda Başkan Hakan Tütüncü’yü Özbekistan’a davet etti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, “Ata topraklarından gelen dostlarımızla çok özel bir hukukumuz var. Bizim için çok önemli, bizim için çok kıymetliler.” dedi.  Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ve Andijan Tarım  Üniversitesi heyeti, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün rehberliğinde Antalya Bilim Merkezi’den sonra Cemil Meriç Kütüphanesi’ni ziyaret etti.  

Tarih: 05-08-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum